Fermentácia- čo to je?


Určite sa už s týmto pojom každý stretol. Fermentovaný, nefermenovaný hmm ešte tak vedieť čo to je a k čomu to slúži. Tu je odpoveď.

Proces fermentácie:

Po zbere sa zvädnuté čajové lístky rolujú, aby popraskali a uvoľnila sa z nich bunková šťava. Samotná fermentácia je potom biologická reakcia, pri ktorej dochádza k oxidácii bunkovej šťavy. Prebieha vo fermentačnej miestnosti pri teplote 35 – 40 0C za neustáleho zvlhčovania vzduchu. Dôležitým je správne odhadnutie konca fermentácie, práve od toho ako aj od celého priebehu závisí výsledná kvalita čaju. Bezprostredne po fermentácii sa asi na 20 minút vystavia čajové lístky horúcemu vzduchu v sušiacej peci,. Tu dochádza k odpareniu prebytočnej vody, pričom bunková šťava zaschýna na zvinutých lístkoch, ktoré stmavnú a čaj tak získa typickú vôňu. Delikátne chuťové vlastnosti čaju vyplávajú na povrch až pri vyšších teplotách. Preto sa aj čierny čaj – na rozdiel od zeleného – zalieva výlučne vriacou vodou. Čierny čaj sa teda od zeleného odlišuje nie tým, že by pochádzal z inej rastliny ako z čajovníka, len spôsobe spracovania. Napriek tomu, že Holanďania do Európy doviezli ako prvý zelený čaj, Európanom viac „sadol“ ten čierny. Stal sa – hlavne v Anglicku počas 18. storočia – veľmi populárny a tvoril neodmysliteľnú súčasť spoločenských rituálov.

Reklamy

2 komentáre

 1. Branislav said,

  6. januára 2015 o 16:28

  dovolim si opravit, fermentacia nie je oxidacia. fermentacia je posobenie mikroorganizmov, kedy sa vdaka enzymom meni chemicke zlozenie organickej latky (kvasenie), oxidacia je jednoducho posobenie vzduchu, ako napoveda nazov. a druha vec, cierny caj viac europanom “nesadol”, jednoducho sa len obchodovalo viac s ciernym cajom, a to z dovodu, ze si zachovava chut a aromu cca jeden rok, a teda vydrzal dlhsie skladovanie a prepravu, oproti comu zeleny caj nevydrzal.

 2. anton panek said,

  12. mája 2016 o 6:14

  Úžasne, uznávam ľudí, ktorí sú profi a vadí im, ak sa niečo šíri osvetou a nie je to správne. Aj jazykovedci v rozhlasovej poradní by mali byť trochu viac profíci, hlavne poradiť kde používať slová : veľmi / strašne, veľa / mnoho a pod.
  I am satisfied with your profi level.


Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: