Divozel veľkokvetý


Divozel veľkokvetý

(Verbascum densiflorum)

Mohutná, dvojročná bylina, ktorá v prvom roku vytvára prízemnú listovú ružicu a v druhom roku až 2 m vysokú stonku s nápadným klasom žltých kvetov na konci. Listy sú podlhovasté a plstnaté. Sedia striedavo na stonke a čepeľou zbiehajú k nasledujúcemu nižšiemu listu. Plodje tobolka s malými semienkami.

Tento rastlinný druh je rozšírený v celej Európe, rastie na slnečných svahoch, na skalách a na úhoroch a patrí k najstarším liečivým rastlinám na Zemi. V súčasnosti sa pestuje v záhradách a na poliach. Zbierajú sa kvety. Zber sa robí za slnečného počasia denne tak, ako sa kvety postupne rozvíjajú. Odtrhávajú sa len korunné lupienky s tyčinkami bez kalicha. Materiál sa nesmie stláčať a musí sa rýchlo usušiť v tieni alebo v sušiarni pri teplotách do 60 °C. Droga je potom svietivožltá, vonia medovo a chutí slizovito. Obsahuje saponíny, sliz, triesloviny, flavonoidy, silicu a cukry.

Uvoľňuje hlieny, pôsobí močopudne a je podstatnou zložkou prsných čajov. Droga uvoľňuje aj kŕče. Pripravuje sa ako odvar, zapar alebo extrakt, pričom denná dávka predstavuje 1 čajovú lyžičku na 1 šálku vody. Extrakt sapoužíva na výrobu zmäkčujúcich mastí. Zvonka sa droga používa na obklady a kúpele a do mastí proti vredom predkolenia a hemoroidom.

2 komentáre

  1. iivik said,

    22. augusta 2011 o 10:10

    je výborný na očistu sleziny, to nikto nikde neuvádza. Slezina je materským orgánom tráviacej sústavy t.j. ak je zahlienená slezina= problémy s pečeňou, so žlčníkom, so žalúdkom,…..kožné problémy…

  2. Peter said,

    6. októbra 2012 o 4:39

    To fakt slezina a co ma ona spolocne s travenim? Nikto nikde to nespomina, lebo to mozno ani tak nie je :). Hlavne slezina cisit krv cize nemysoim si, ze by to nejako davalo suvis. Kazdopadne Divozel pouzite na dychacie ustrojenstvo, astmu, kasel atd.


Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: